KODĖL SUŽADĖTUVĖMS – ŽIEDAI SU DEIMANTAIS

KODĖL SUŽADĖTUVĖMS – ŽIEDAI SU DEIMANTAIS

Jei jūsų pirštelį puošia sužadėtuvių žiedas, tikėtina, kad jis yra inkrustuotas žavingai šviesoje žėrinčiu deimantu.Tačiau šie brangakmeniai ne visada buvo meilės ir įsipareigojimo simbolis. Pirmoji jų misija buvo apsaugotti nuo „piktos akies“, kaip talismaną juos naudojo, siekiant atbaidyti „piktąsias dvasias“, vėliau – ligoms gydyti. Pažvelkime į trumpą žiedo su deimantu istoriją ir sužinokime, kada jie tapo pagrindiniu sužadėtuvių, santuokos simboliu.

 

PIRMIEJI SUŽADĖTUVIŲ ŽIEDAI ISTORIJOJE

Sužadėtuvių žiedų tradicija atsirado dar senovės Egipte. Buvo tikima, kad bevardis kairės rankos pirštas bendra vena yra sujungtas su širdimi, todėl peršantis, tuokiantis buvo užmaunamas ištikimybės simbolis - žiedas iš nendrės, kanapių vytelių. Apskritas žiedas simbolizavo amžino gyvenimo ratą, neturintį nei pradžios, nei pabaigos, o tik bendrą ateitį

Šiam papročiui išplitus visame pasaulyje, įvairios šalys susikūrė savitus sužadėtuvių žiedo nešiojimo, dizaino tradicijas.

Anglijoje sutuoktinių pora sulaužydavo aukso arba sidabro gabalėlį ir apsikeisdavo jo puselėmis, savo sprendimą kartu gyventi patvirtindami gurkšniu vyno. Jungtinėse Amerikos Valstijose piršlybų metu moterims buvo dovanojami antpirščiai, o ištekėjus, antpirščio viršus būdavo nupjaunamas, kad būtų galima jį nešioti kaip žiedą.

 

KAIP ŽIEDAS SU DEIMANTU TAPO PAGRINDINE SUŽADĖTUVIŲ JUVELYRIKA

Manoma, kad pirmasis sužadėtuvių žiedas su deimantu istorijoje buvo 1477 metais Austrijos erchercogo Maksimiliano padovanotas prabangus žiedas mylimajai Marijai Burgundietei. Žiedas inkrustuotas mažais, „M“ forma išdėstytais deimantais, Vakaruose sukūrė gražią tradiciją piršlybų metu dovanoti dailų žiedą su nuostabiai žėrinčiu deimantu. Deimantas yra kiečiausia ir patvariausia natūraliai žemėje randama medžiaga, todėl tai puikus pasirinkimas, simbolizuojantis ištikimybę ir ilgalaikę meilę.

1870 metais Afrikoje vienoje deimantų kasykloje aptikus ypatingai gausų šių brangakmenių kiekį, jie tapo labiau prieinami visuomenei, ne tik didikams. 1886 metais puikiai žinomos juvelyrinių dirbinių gamintojos „Tiffany & Co“ technologai sukūrė išskirtinį deimanto tvirtinimą keturiais arba šešiais žiedo smaigaliais. Tokia žiedo konstrukcija leidžia šviesos šaltiniui lengvai patekti į brangakmenį ir atskleisti jo nuostabų spindesį bei užburiantį grožį. Būtent deimanto skaidrumas bei gebėjimas „laužti šviesą“, kuris priklauso nuo deimanto šlifavimo, ir lemia pagrindinę brangakmenio kainos dalį.

Lietuvoje deimantų švarumą Lietuvos prabavimo rūmai apibūdina pagal šiuos kriterijus, kurie vertinami brangakmenį padidinus 10 kartų:

LC (angl. Loupe clean) – visiškai skaidrus briliantas.

VVS1/VVS2 (angl. Very very slight included) – įskilimai, intarpai, oro burbuliukai matomi 10 kartų didinančia lupa ir tik patyrusiam gemologui.

VS1/VS2 (angl. Very slight included) – labai smulkūs intarpai sunkiai aptinkami, padidinus 10 kartų.

SI1/SI2 (angl. Slight included) – smulkūs intarpai, matomi padidinus 10 kartų, plika akimi matomi silpnai.

P1/P2/P3 arba I1/I2/I3 (angl. Pique, included):

P1 (I1) - intarpai aiškiai matomi padidinus 10 kartų, neaiškiai matomi plika akimi, bet deimanto spindesio nemažina.

P2 (I2) - dideli intarpai arba didelis kiekis smulkių intarpų, kurie mažina deimanto spindesį. Aiškiai matomi akimi.

P3 (I3) - dideli intarpai arba didelis kiekis smulkių intarpų, aiškiai matomų akimi. Labai mažina deimanto spindesį.

Brangakmenyje esantys nešvarumai gali būti įvairūs pagal savo išsidėstymą, dydį, spalvą ir skaičių. Arčiau rundisto esantieji nešvarumai sunkiau pastebimi, o esantys centre ir juodi – labiau matomi.

Dažnai klientams kyla klausimas, kokį brilianto švarumą rekomenduojama rinktis. Idealiausias variantas - briliantai, kurių trūkumai plika akimi nematomi. Todėl niekuomet nerekomenduojame rinktis P2 (I2) ir P3 (I3) kategorijos briliantų, kurių defektai yra matomi plika akimi. 

 

ŠIUOLAIKINIAI SUŽADĖTUVIŲ ŽIEDAI SU DEIMANTAIS

Šiandien sužadėtuvių žiedai su deimantais tapo fenomenu bei išpopuliarėjo visose kultūrose. Pakito ir sužadėtuvių žiedo simbolinė reikšmė. Jei anksčiau jis simbolizavo priklausomybę, dabar yra abipusio įsipareigojimo bei amžinos meilės simbolis. Sužadėtuvių žiedų dizainai, taip pat, pasikeitė, dabar galima pasirinkti norimą metalą, žiedo ir brangakmenio formą, pjūvį bei spalvą.

Kaip pastebi „Auksinė Svajonė“ juvelyrai, brangakmenis gali labai daug pasakyti ir apie pačią asmenybę, jos charakterį. Pavyzdžiui klasikinį stilių labiau vertinančiai būsimai nuotakai gali labiau patikti tradicinis baltos spalvos, apvalios formos briliantas, o drąsesnė – tikėtina, kad norės išsiskirti, todėl tikrai neapsigausite jai padovanoję sužadėtuvių žiedą su kriaušės ar širdelės formos, rausvos, geltonos ar net juodos spalvos deimantu.

O jeigu sunku išsirinkti, vis dar nežinote, koks sužadėtuvių žiedas iškalbingiausiai papasakotų apie jūsų jausmus bei labiausiai atspindėtų jūsų mylimo žmogaus charakterį – mes mielai jums padėsime. Turime ilgametę 25 metų patirtį. Norimą juvelyriką galime jums pagaminti individualiai arba padėsime išsirinkti iš parduotuvėje esamo asortimento.

Komentarai

Write Comment

Krepšelis